Місяць пішов на спад, позаду повня і літо, а попереду - час очищення! Адже саме на стику сезонів організму так потрібна підтримка. В період температурних змін природа змінюється, а ми, як частинка природи - теж повинні підлаштуватись під сезон, аби прожити це максимально приємно і без наслідків у вигляді простуд та інших хвороб.


Аюрведа рекомендує робити очищаючі процедури (шаткарми) на спадаючий місяць, а поживні (расаяни) на зростаючий. Тому від сьогодні у нас два тижні, щоб почиститись.

Що роблю в цей період я?

Значно полегшую свій раціон харчування, хоча вже 8 років на вегетаріанстві, та завжди бувають гріхи у вигляді солодощів чи надмірної молочки. Тому зараз ні-ні. Це може бути сироїдіння, а може бути просто полегшена їжа (легкі каші, салати, овочі на пару і т.д.). 

Головне - визначити що на вас негативно впливає і виключити це з раціону. Кожен з типажів (дош) має свою рекомендовану їжу, тому сказати, що сироїдіння підійде всім буде неправдою. Все дуже індивідуально. Ваті, до прикладу (худощавим людям, які постійно мерзнуть) не рекомендується сироїдити, бо це тільки ускладнить ситуацію. 

Крім зміни харчування я звісно ж, роблю шаткарми*. При наявності вільного дня можна зробити шанк-пракшалану* (наскрізне очищення всього травного тракту, займе декілька годин часу + час на відновлення). Після шанк-пракшалани можна заходити на голод або просто полегшувати харчування. 

 
Шаткарми (санскр. षटकर्मन ṣaṭ-karman: шат - шість, карма - дія) - загальна назва очисних практик для тіла, що застосовуються в хатха-йозі. 
Необхідність в шаткармі виникає при надмірному накопиченні жиру або слизу, а також при дисбалансі дош. 
1. Дхоуті - набір технік очищення травного тракту; 
2. Басті - метод промивання і тонізації товстої кишки; 
3. Неті - набір методів промивання і очищення носових проходів; 
4. Наулі (Лаулікі) - спосіб зміцнення органів черевної порожнини шляхом масування їх особливим чином; 
5. Капалабхаті - методика очищення передньої долі головного мозку, що складається з трьох простих технік; 
6. Тратаку - практика пильної споглядання об'єкта, розвиваюча силу зосередження, що зміцнює очі і оптичні нерви. 

Шанк-пракшалану - це потужна очисна процедура, яка надає комплексну оздоровчу дію на весь організм людини. Унікальність Пракшалани в тому, що вона дозволяє ретельно очистити від шлаків і токсинів тонкий кишечник, до якого неможливо дістатися звичайної клізмою
 
За відсутності вільного дня у будь-якому разі щоосені та щовесни роблю курс басті (очищаючих клізм), аби підтримати імунну систему, яка в осоновному "живе" в кишечнику, вивести з організму зайве. Курс розрахований на тиждень, ми робимо клізми у 1 день - 0.5 л, 2 день - 1л, 3 день вихідний, 4 день - 1,5 л, 5 та 6 дні вихідні та 7 день 2 л. Вода підсолена морською сіллю з розрахунку 1 ч.л. морської солі на літр води. Можна додати таку ж кількість гашеної соди та 2-3 краплі масла чайного дерева, це вже за вашим бажанням. Робити такі процедури краще вранці (6 ранку), коли активність кишечника природно більша. 
Разом з курсом басті я додаю антипаразитарні трави (полин, пижмо, гвоздика, корінь солодки). Все варіативно, можна вживати лише сухий полин і в чай додавати 2-3 гілочки гвоздики та кориці, що теж не сподобається вашим "жителям". Трави такі вживаються приблизно два тижні, а потім через два знов повторюються. Рекомендую обов'язково враховувати власну переносимість трав та всіх препаратів, які ви збираєтесь приймати. Спочатку спробуйте меншу дозу і прослідкуйте чи немає алергічних реакцій. Та при застосуванні антипаразитарних комплексів побічні ефекти бувають як нормальна річ, спочатку читайте упаковки, відгуки і т.д. 
Обов'язково у свій детокс-тиждень я включаю сауну та масаж, аби допомогти тілу очиститись і через шкіру. 

Христиниа Губська
Засновниця студії "Територія Йоги. Луцьк" 
Сертифікований викладач по системі Ішвара Йога 

Йога в моєму житті щодня, тому я не пишу її пунктом очищення, але якщо ви не практикуєте - то рекомендую освоїти хоча б роботу животом (вакуум, агнісара-дхауті крія та наулі), що суттєво покращить роботу внутрішніх органів та кишечника та гарно вплине на підтягнутість вашого живота.
Методів дуже багато, можна експериментувати, та головне - мати власну голову та аналізувати всі методи через здоровий глузд! Бажаю вам здоров'я та чистоти тіла і думок!

Стежити за життям Христини можно в Instagram та Facebook

Якщо було цікаво, поділися статтею у себе в соц. мережі :)