Актуальні тенденції радують: круто бути свідомою людиною, прагнути постійного розвитку, дбати про себе, своє психологічне та фізичне здоров’я і навколишнє середовище.
Науковці закликають не гаяти часу і впроваджувати у своє життя базові принципи еколайфстайлу: Refuse (Відмовся), Reduce (Зменшуй), Reuse (Використай знову), Recycle (Сортуй), Rot (Компостуй).
Тож усе більше людей впроваджують у щоденну рутину екозвички: ходити за покупками з шопером замість пакету, користуватися велосипедами або частіше гуляти пішки, відмовлятися від косметики, що тестується на тваринах, купувати каву на прогулянку у власний keepcup (інколи за це навіть пропонують знижку).
Тільки здається, що для турботи про планету потрібно водночас засвоїти терабайти нової інформації та ввести у життя купу нових звичок. Починати варто поступово, з малого. Наприклад, зробити крок до порятунку планети можна навіть помивши голову. Як? Дуже просто: перейти на використання твердого шампуню. Зараз пояснимо, як це працює.
У середньому людина миє волосся три-чотири рази на тиждень, тобто у місяць витрачає одну стандартну пляшку шампуню (близько 250 мл). За рік виходить 12 пляшок, а за десять років — цілих 120. За 30 років вже 360 пляшок, кожна з яких важить 50-70 г. У сумі виходить більш як 21,5 кг пластика — непотребу, який буде розкладатися від 450 до 1000 років. А скільки ще попереду? І це ж тільки шампунь!
Порахуймо: з моменту створення нашого бренду Ptichkin Sad ми продали близько 5 тисяч твердих шампунів по 75 г та 5 тисяч по 20 г. Усього — 475 кг.
Один великий 75-грамовий брусок еквівалентний трьом пляшкам рідкого шампуню (250-300 мл), а маленький (20-грамовий) — приблизно 1,5 пляшки.
Тобто 475 кг твердого шампуню рівноцінно 22500 пляшечкам звичайного. Тара кожної з них важить приблизно 50-70 г. Виходить, за історію нашого бренду ми врятували Землю від 1125-1575 тонн пластику завдяки тільки одному продукту — твердому шампуню.
Тобто уникнути таких страшних і великих цифр можна майже не докладаючи зусиль — впровадивши у своє життя неважку, але дійсно важливу звичку.
Це може здаватися дрібницею. Проте насправді кожна систематична відмова від пластику — величезний стрибок для покращення власного життя. Це саме те екологічне рішення, яке можна ухвалити вже сьогодні, щоб зробити великий вклад у майбутнє планети. Якщо 10 тисяч українців перейдуть на постійне використання твердих шампунів, то за наступні 10 років ми позбавимо планету від майже 70 тонн пластику. Вражає, правда?
Яскраві та небезпечні
Якщо прямо зараз роззирнутися довкола себе, можна помітити, наскільки багато пластику нас оточує: кришка на стакані з лате — пластикова, стакан всередині теж вкритий шаром пластику, банка з вітамінами — пластикова, тюбик з кремом для рук — пластиковий, помади, туші, хайлайтери, тіні — все надійно і безапеляційно запаковане у пластик.
Уявіть, що заходите у ванну. Що впадає у вічі першим? Скоріше за все — десяток пластикових різноколірних пляшок різного розміру та форми, наповнених кремами, бальзамами, масками, шампунями. З яскравими обгортками та етикетками. Різнокольорові, яскраві, як тропічні жабки, і такі ж отруйні та небезпечні — бо пластикові.
Кожне це пакування приречене відправитися у смітник. У кращому випадку воно потрапить на переробку, у гіршому — знайде для себе новий дім на звалищі, у землі серед польових трав і мишей чи в якомусь з куточків світового океану.
Сміття зі звалищ не перероблюють, тому з кожним роком вони поглинають все більші й більші території. У 2021 році в Україні нарахували 15,6 млрд тонн побутових та промислових відходів, а їх загальна площа склала 9 тис. га — як площа міста Хмельницького. З кожним роком усе більше полів, лісів та галявин перетворюються на сміттєві полігони, бо у середньому за рік в Україні викидається 17 млн тонн сміття. Це майже стільки, скільки важили б 325 “Титаніків”. Уявляєте масштаби? З них утилізують лише до 30% промислового та до 5% побутового сміття.
У 2017 році американські екологи провели ґрунтовне дослідження та отримали, м’яко кажучи, невтішні результати. З 1950 по 2017 роки людство виготовило близько 8,3 мільярда тонн пластику. На момент дослідження з них переробили всього 9%. Решта 6,3 млрд тонн відправилися на звалища з єдиною метою — повільно розкладатися, руйнуючи життя на планеті. І це цифри п’ятирічної давнини! Тим часом у світі продовжують виготовляти новий пластик — 380 млн тонн щорічно.
Повернемося до баночок з-під шампуню. У чому шкода від них?
Основа пластику — похідні речовини з нафти, природного газу та вугілля. Викиди токсичних сполук у середовище починаються вже під час їх добування та очищення. Виробництво і транспортування пластику сприяє виникненню значного вуглецевого сліду (парникових газів) та забрудненню повітря. Люди, що проживають біля заводів з виробництва пластику, хворіють на астму, рак легень, діарею, серцево-судинні захворювання, страждають на пошкодження мозку й органів, адже у повітрі та воді знаходиться висока концентрація канцерогенних сполук.
Для виготовлення пляшок для шампуню та іншої косметики використовують поліетилентерефталат або ПЕТ (ідентифікаційний код сортування — 1). Під впливом прямого сонячного проміння та високої температури він виділяє канцерогенні речовини та метан — сильний парниковий газ, що сприяє глобальному потеплінню. У підсумку маємо аномальні хвилі спеки, коли знаходитися на вулиці просто неможливо, часті пожежі, засухи, збідніння біорізноманіття — і далі за списком.
Це набагато сильніше впливає на життя кожного з нас, ніж може здаватися. Наприклад, якщо через глобальне потепління з планети зникнуть мошки-мокриці, то слідом за ними щезнуть і какао, брауні та шоколадне тирамісу. Чому? Бо тільки цих крихіток приваблюють квіти какао-бобів — і саме ці комахи їх запилюють.
Ще одна проблема — мікропластик. Що це?
Мікропластиковий пил з'являється у результаті розпаду пакетів і пляшок. Він розлітається у повітрі на величезні відстані, потрапляє у каналізацію та у ґрунт. Забруднену воду вбирають рослини, п’ють тварини, комахи, риби, ракоподібні.
Як потрапляє мікропластик в організм людини? Елементарно: через контакт зі шкірою, ковтання або вдихання. Наночастинки пластику проникають на ферми, сільськогосподарські поля, змиваються у річки та моря. Крок за кроком, за класичним харчовим ланцюгом, використана нами банка шампуню повертається до нас, але вже на тарілці – у складі їжі, яку ми їмо. Наприклад, у філе однієї сардини міститься приблизно 30 мг мікропластику – за розміром, як рисове зерно.
Через це у нас виникають отруєння, харчові алергії, а ще – постійна слабкість, тьмяний колір обличчя, ламке волосся та нігті, висипання на шкірі. Мікропластик накопичується у тілі людини та призводить до різноманітних запалень, може стати причиною серцево-судинних захворювань, інсультів, діабету, артриту, онкології — і далі за списком найстрашніших хвороб.
Виходить, щоб бути здоровим, недостатньо правильно харчуватися, дотримуватися режиму сну та займатися спортом, коли величезна загроза залишається непоміченою і без жодних перешкод проникає у життя та дім.
Як кожен з нас може з цим боротися?
Глобальні зміни відбуваються лише тоді, коли мають потужну підтримку, особливо на світовому рівні. Проте усі вони починаються з маленького щоденного індивідуального вибору кожної людини.
Зараз головна цінність б'юті-сфери — екоусвідомленість та турбота про планету. Серед екотрендів 2022 року — “оголена” косметика, яка не потребує спеціального пакування, адже переробити його набагато складніше, ніж використати повторно. При цьому більшість пластику, що виготовляється у світі, викидають — вдумайтесь! — після першого і, виходить, останнього, використання.
Наприклад, брусочок твердого шампуню добре себе почуває загорнутим у картонну або паперову обгортку і не потребує додаткових упакувань. Можна придбати металеву баночку для його зберігання і транспортування — купуючи її один раз, вона буде служити довгі роки. Це відповідає концепції zero waste.
Твердий шампунь — це повноцінний шампунь для миття волосся та шкіри голови, з якого видалили всю воду — вона додається безпосередньо під час миття. Завдяки цьому засіб стає концентрованим та твердим, тому не потребує пляшки для зберігання, а ще не містить консервантів, які забруднюють воду та ґрунти. Засоби, що не мають рідини у складі, мають довший термін придатності.
Ще одна перевага твердого шампуню в тому, що обираючи його можна зменшити вуглецевий слід в атмосфері. Це міра парникових газів, що виділяються у процесі певної діяльності (наприклад, виробництва). Річ у тім, що рідкі шампуні обов’язково треба розлити у тару. Її спочатку потрібно виготовити, привезти на виробництво шампуню, розфасувати продукт, запакувати й потім відправити у довгу подорож до магазинів, в одному з яких ви знайдете баночку, з якою підете додому. Екологи зазначають, що при перевезенні компактної концентрованої косметики створюється набагато менший вуглецевий слід — його транспортування у сім разів менш шкідливе для атмосфери.Тож чим більше прихильників буде у засобів, яким не потрібні одноразові пляшки та бокси, тим менше пластику будуть виготовляти.
Хіба можна допомогти планеті, відмовившись від одного продукту у пластмасовому упакуванні?
Змінити лише одну звичку, але протистояти тому, що кожного дня краде у нас декілька років життя, набагато легше, ніж здається. Чому б не спробувати, коли на терезах такий вибір — 70 тонн пластику, які лежатимуть на звалищах впродовж найближчої тисячі років, отруюючи нас, чи твердий шампунь?
Не потрібно витрачати багато грошей чи сил, щоб стати дружнім до планети та бути її свідомим жителем. Достатньо внести прості зміни у своє повсякденне життя.
Ми у Ptichkin Sad просуваємо рух #ЯЗАПЛАНЕТУ, тому що знаємо точно: доглядати за собою можна не завдаючи шкоди природі, тваринам та Землі. Ми впевнені, що саме косметика на рослинних інгредієнтах — найбільш органічний спосіб догляду за своєю шкірою та волоссям. Тому ми використовуємо сертифіковані, натуральні веганські компоненти для виготовлення косметики, а також скло, алюміній і папір — для її упакування. Всі ці матеріали нетоксичні, придатні до переробки та повторного використання. Залишки косметики екологічно чисті, тому, потрапляючи у воду чи ґрунти, вони повністю розкладаються.
Ми — за свідоме споживання, турботу про себе і світ навколо. І ми раді, коли людей з такими ж цінностями, наших пташечок, стає більше. Тільки разом ми здатні змінити цей світ на краще.
Якщо вам близька ця позиція і ви теж перейшли на наші тверді шампуні без пластмасового пакування, викладайте у своїх соціальних мережах фото з ними та хештегом #ЯЗАПЛАНЕТУ. Нехай тренд на любов до природи розростається, як і наше свідоме ком'юніті.