Одного разу хімік та виробник косметики, на ім'я Стен Крістал показав своїй колезі Мо Константін зразок мила, над розробкою якого працював. Він назвав його «хробаковим», бо використовував для нього «локшину» із синтетичного мийного засобу, яка формою нагадувала черв’яків. Щобільше, він вигадав надавати цьому милу зручну круглу форму за допомогою ручних пресів.
Колега оцінила його ідею, проте запропонувала замінити «локшину» на «голки» з поверхнево активними речовинами (ПАР). Завдяки цьому брускам мила вдалося надати ідеальної форми, але виникла нова проблема: консистенція піни виявилася зовсім не мильною. Експериментатори були розчаровані.
Після деяких роздумів, Константін зрозуміла: їм не вдалося створити мило, проте вони винайшли щось інше. Твердий брусок, який чудово пінився, мав у складі активні речовини для очищення від бруду та живлення волосся і шкіри голови. У результаті помилки на світ з’явився твердий шампунь. Це був 1987 рік.
Його творцями були власники компанії Cosmetics to Go, яка з роками трансформувалася у популярний нині бренд Lush. Саме завдяки йому шампунь у брусках набув популярності по усьому світі: компанія подала заявку та оформила патент на створення круглих твердих шампунів. Проте найчастіше тверді шампуні Lush виступають саме як travel-версії. Багато любителів екокосметики скаржаться, що вони не дуже комфортні для постійного використання. Саме через це у продукту сформулювався імідж, що використовувати його на регулярній основі – недоцільно і незручно.
Не просто travel-версія, а повноцінний догляд
Наразі велика кількість людей вірить у те, що тверді шампуні поступаються рідким в ефективності. На жаль, на ринку справді багато засобів, які підтверджують цю тезу: пересушують волосся, роблять його жорстким та ламким, заплутаним. Також часто люди жаліються, що його важко вимити з волосся.
Багато твердих шампунів насправді не придатні для регулярного використання. Причина у незбалансованому складі. Оскільки у них немає води та консервантів, тривалість їх зберігання намагаються підвищувати коштом високої лужності (7-9).
Чи може твердий шампунь нашкодити? На жаль, так. Якщо його виробник нехтує якісною сировиною, то негармонійні поєднання активних речовин руйнують ліпідний шар і мікробіом шкіри. Навіть вищезгаданий Lush у своїх засобах використовує досить агресивний ПАР CLS.
Найбільш розповсюджений варіант на українському ринку - шампунь на основі кокосульфату SCS без кислоти в складі. Він діє на шкіру приблизно як господарське мило і жодні корисні екстракти та олії не рятують ситуацію. Шампунь на основі ізеціонату натрію SCI – значно кращий і м'якший варіант. Але одного SCI не завжди достатньо для якісного очищення, особливо жирної шкіри.
Проте це не означає, що усі тверді шампуні такі. Зараз відповідальні виробники покращили формули, намагаючись довести склад твердих шампунів до ідеального. Засоби зі збалансованим pH-середовищем неагресивні та не порушують шкірний бар’єр. Тому важливо обирати продукти з гармонійним складом, хоча на ринку досить мало альтернативи серед фізіологічних твердих шампунів.
Що значить фізіологічний? Такий шампунь очищає шкіру та волосся від забруднень, зберігаючи власні захисні механізми шкіри:
-
гідроліпідний шар,
-
слабокислий pH,
-
здорову мікрофлору.
Тверді шампуні Ptichkin Sad мають слабкокислий рівень pH (5,5-6, що відповідає pH шкіри голови) і зберігають здоровий захисний шар шкіри, на відміну від звичайного мила та сульфатних твердих шампунів. У їх складі немає cocamide DEA та лаурил сульфату – бюджетних поверхнево-активних речовин, які добре очищують, сильно піняться навіть у жорсткій воді й через свою надмірну активність можуть викликати подразнення та підвищувати чутливість шкіри. До того ж, шампуні Ptichkin Sad повністю біорозкладні і не токсичні до навколишнього середовища.
Тож, твердий шампунь. Що це?
Англійською його називають bar shampoo або solid shampoo. Проте українською часто можемо чути назви «твердий шампунь», «шампуневе мило» або «сухий шампунь». Будьте уважні: це три різні продукти. Пояснюємо, у чому між ними різниця.
Твердий шампунь – це той же рідкий, але без води та консервантів у складі. Тобто це повноцінний засіб для миття шкіри голови та волосся, з якого видалили рідину. Зазвичай вона складає близько 50-60% усього об’єму шампуню. Коли її прибрати з продукту, залишається сухий концентрований брусок – поверхнево-активні речовини, рослинні екстракти та ефірні олії. У залежності від виробника, у шампунь можуть додавати парфумерні віддушки (для аромату), етиловий спирт або інші речовини для догляду за волоссям.
Товари без рідини у складі довго зберігаються і не потребують консервантів для продовження терміну придатності. Консерванти потрібні, щоб засіб не псувався у поживному рідкому середовищі під впливом бактерій.
З першого погляду твердий шампунь може нагадувати брусок мила, проте він має навіть іншу текстуру - неоднорідну, з вкрапленнями. Натуральний твердий шампунь підходить усім - для жирного, сухого, ламкого, пошкодженого, фарбованого та нарощеного волосся, а також для догляду за бородою.
У чому переваги твердого шампуню?
Він обережно очищує волосся, не пошкоджуючи його кутикулу, та повністю змивається, а також дуже економний.
Твердий шампунь, сухий шампунь і шампуневе мило. То у чому різниця?
Що таке твердий шампунь, ми вже розібралися. Йдемо далі.
Деякі виробники косметики хибно або навмисно запевняють, що шампуневе мило і твердий шампунь – одне і теж. Це велика помилка, бо ці засоби мають різний склад і вплив на шкіру та волосся.
Шампуневе мило візуально схоже на звичайне, має гладку, рівну поверхню, та виготовляється за аналогічною технологією – завдяки омиленню олій лугами. Склад виглядає приблизно так: омилені олії кокоса, касторки, авокадо, гірчиці тощо. У нього часто можуть додавати різні органічні додатки – ефірні олії, глину, різноманітні екстракти. Його ціна порівняно нижча, ніж у твердого шампуню.
Серед головних недоліків шампуневого мила – високий рівень pH (8-10). У парі з ним необхідно обов’язково використовувати кислий ополіскувач після миття голови, який нейтралізує дію лугів на волоссі.
Таке мило підходить далеко не всім, бо має багато побічних ефектів: може викликати відчуття несвіжості, свербіння, чи навіть лупу. Також омилені рослинні олії часто залишають восковий слід на волоссі. Очищення таким засобом не є повноцінним – скоріше, відносним. Деякі люди задоволені використанням шампуневого мила, проте багато відгуків свідчать про те, що його підбір займає дуже багато часу і часто не закінчується успіхом.
Сухий шампунь – це засіб у формі пудри, спрею чи піни, який потрібно розподілити на прикореневу зону помитої голови або злегка забрудненої себумом. Він акумулює на себе надлишок шкірного жиру, завдяки чому волосся не втрачає об’єм і виглядає свіжим довший час після миття. Це засіб, який пролонгує відчуття чистоти, але він не здатний замінити повноцінне миття. Це must have для подорожей, коли виникає потреба освіжити зачіску.
Твердий шампунь також має репутацію travel-косметики. Проте вважати, що це лише тимчасовий продукт на час поїздки – застаріло. Зараз це сучасний натуральний засіб для постійного користування, актуальний вид екологічної та дієвої косметики, яка допомагає доглядати за своїм здоров’ям і красою без шкоди навколишньому середовищу.
Що ще потрібно знати про твердий шампунь?
Це економно. По-перше, одного бруска 75 г твердого шампуню вистачає на 2-3 місяці, у залежності від частоти миття голови. Оскільки засіб допомагає врегулювати виділення себуму, волосся забруднюється повільніше. Завдяки збалансованому складу він приводить шкіру у порядок. Тож треба буде мити голову рідше.
Твердий шампунь оголює правду. Мас-маркетові сульфатні шампуні мають у своєму складі силікони, полімери та парабени, які наповнюють волосся, роблять його важким, гладким, слухняним. Незалежно від бренду, типу, допоміжних інгредієнтів, всі вони направлені на один результат: створити швидку візуальну видимість чистого красивого волосся.
Перехід від агресивного очищення до натурального делікатного не буде миттєвим. Коли людина починає користуватися шампунем з натуральним складом, він поступово вимиває з волосся накопичені синтетичні речовини. У перший час на ньому може з’являтися наліт, залишатися відчуття недоочищеності. Це означає, що на волосинці є полімерна плівка, на яку налипає бруд. Потрібен час, щоб вона зникла. Якщо попередній шампунь містив полімери, періоду адаптації не уникнути – вони міцно «обліплюють» волосинки, згладжуючи усі їх пошкодження, і дуже повільно вимиваються. До речі, це причина, чому наші фізіологічні тверді шампуні несумісні з процедурою кератинового відновлення, коли волосинки “запаюють” тонкою полімерною плівкою.
Коли синтетичний наліт або “хімія” з волосся зникає, доводиться зустрітися з його реальним станом face-to-face. Інколи це може неприємно здивувати. Навіть може виникнути спокуса повернутися до свого старого засобу, який давав швидкий помітний ефект.
Проте це як дієта: можна обрати швидкий, але недовготривалий результат, що з часом виявить багато «нюансів», з якими доведеться боротися. А можна крок за кроком відновлювати своє волосся, дбайливо наповнюючи його натуральними речовинами.
Твердий шампунь – це про здоровий стиль життя, турботу про себе і довкілля, коли лише одна звичка може суттєво зменшити контакт шкіри з агресивними синтетичними речовинами та зберегти її від подразнень, алергій, а волосся - живим і блискучим.
Це екологічно. Ціна твердого шампуню – це, в першу чергу, здоров’я шкіри, волосся і зменшення згубного впливу на навколишнє середовище. Цей засіб має повністю біорозкладну формулу, склад та пакування.
Це повністю еко-friendly косметика. Для її виготовлення потрібно набагато менше води, ніж для класичного. Твердий шампунь не потребує особливого упакування, адже його можна загортати в папір чи картон, які легко піддаються переробленню. Таке пакування набагато більш екологічне, аніж пластикові пляшки. Тож, якщо ви вже озброїлись бамбуковою зубною щіткою замість звичайної, авоською замість пакета для продуктів та багаторазовою пляшечкою для води, твердий шампунь – логічний наступний крок.
Зізнаємося: до появи нових безсульфатних формул виготовлення шампунів у Ptichkin Sad було не зовсім екологічним. Тверді мийні речовини довго розтоплювалися на паровій бані або в мікрохвильовці – для великої партії цей процес міг тривати кілька годин і потребував багато електроенергії. Ми змінили увесь підхід і зараз нагріваємо лише малу частину компонентів шампуню. Практично весь процес проходить холодним методом і зберігає природні ресурси та користь інгредієнтів.
Ба більше: завдяки органічним складникам та відсутності консервантів, шампуні Ptichkin Sad не забруднюють воду та довкілля, адже повністю розкладаються і не виділяють токсини. Це зручна можливість перейти від щоденного руйнування планети до її рятування – коштом лише однієї звички.
Ми у Ptichkin Sad просуваємо рух #ЯЗАПЛАНЕТУ, бо для нас принципово важливо не тільки доглядати за собою якісно, але і бути дбайливими та дружніми до усього, що нас оточує. Насправді це набагато простіше, ніж може здаватися. Завдяки тільки твердому шампуню ми та наші пташечки змогли врятувати планету від 1125 тонн зайвого пластику – просто відмовившись від банок, в який упаковують рідкий шампунь.
Якщо вам близька ця позиція і ви теж перейшли на наші тверді шампуні, викладайте у своїх соціальних мережах фото з ними та хештегом #ЯЗАПЛАНЕТУ. Нехай тренд на любов до природи розростається, як і наше свідоме ком'юніті. Тільки об’єднавши зусилля ми зможемо змінити цей світ на краще.