Проблеми зі шкірою можуть бути викликані безліччю причин: неправильне харчування, неякісні або невірно підібрані косметичні засоби, хронічні хвороби та інше.
Але часто ми впевнені у своїй косметиці, продуктах, які споживаємо, ведемо здоровий спосіб життя, вживаємо достатньо води. При цьому проблеми зі шкірою не зникають.
Тоді варто розглянути ще одну суттєву причину, яка згубно впливає на здоров’я шкіри – це стан нашої нервової системи.
Справа в тому, що шкіра та нервова система розвиваються з одного спільного зародкового листка – ектодерми. Таким чином, між ними існує прямий взаємозв’язок, внаслідок чого нервова система може напряму впливати на шкіру. Імунні клітини під впливом стресу виділяють гістамін, який провокує зуд, почервоніння, пухирі, висипання. Тому, коли ми піддаємося стресу, наша шкіра одразу це відчуває.
Якщо трохи заглибитися у біохімію, то можна легко пояснити взаємозв’язок між різними проблемами шкіри та станом нервової системи.
Акне. Секреторні нервові волокна підходять до сальної залози та провокують активне виділення шкірного сала, з’являються запалення. Під впливом стресу склад шкірного сала змінюється, що призводить до більш важких форм акне. Клінічно доведено, що прийом антидепресантів здатен значно покращити стан шкіри при акне. Але пам’ятайте, що це має бути не основною, а підтримуючою терапією.
Чутлива шкіра – це також проблема, яка залежить від вроджених особливостей нервової системи. Вільні нервові волокна знаходяться в епідермісі, і чим тонше епідерміс, тим більше шкіра їх відчуває.
Згадайте, як після пілінгів чутливість шкіри підвищується. Просто епідерміс став тоншим і нервові закінчення оголилися. Через оголені нервові закінчення ми відчуваємо стягнутість, печіння, свербіж, поколювання, жар чи відчуття тепла, загальний дискомфорт у шкірі. Зовні це проявляється у вигляді почервоніння, лущення, набряків чи висипання.
На жаль, повністю усунути проблему не вийде, бо тонкий епідерміс - це вроджена особливість шкіри. Але завдяки косметичним засобам можна постійно підтримувати її здоровий стан, щоб неприємні симптоми не проявлялися.
Ранні зморшки, тьмяний колір шкіри. Як вже говорилося вище, в епідермісі знаходяться вільні нервові закінчення. Тому стрес напряму впливає на погіршення антиоксидантних функцій шкіри та її передчасне старіння.
Випадіння волосся. Нервові закінчення розміщені навколо основи волосся. Під дією стресу вони стискають волосяний фолікул, що згубно впливає на його живлення. Саме тому у найважчі періоди життя ми спостерігаємо активне випадіння волосся.
Отже, шкіра любить спокій. Тому робота зі своїм внутрішнім станом, наповнюючі ритуали догляду за своїм тілом і безумовна любов до себе – найдієвіший шлях до гарної сяючої шкіри.
Статті та дослідження на дану тему:
https://link.springer.com/article/10.1007/BF02737869 - вплив стресу на зовнішній вигляд шкіри
https://sciencebasedmedicine.org/psychodermatology/ - про психодерматологію як новий напрям медицини